בעיות חברתיות. המון בעיות חברתיות

ילדה עם בעיות חברתיות? יש פתרון

כשדנה בת ה 14 נכנסה לחדר, מבטה היה נעוץ ברצפה. היא התיישבה על הכורסא ליד אימא שלה ושתקה. כשאימא שלה פתחה מיד, “יש לה המון בעיות חברתיות. היא לא יודעת להתנהג!”. היא דיברה על המצב החברתי שלה אבל היא לא הסתכלה עליה. האמת, שתיהן לא הסתכלו אחת על השנייה. לאחר כמה דקות של היכרות ובקשה מצידה של אימה לעבוד על "בעיות חברתיות שחוזרות על עצמן" ביקשתי ממנה לצאת ונשארנו לבד.

בעיות חברתיות, תמונת מצב

אחרי שיחת היכרות ראשונית עלו כמה דברים ברורים –

מצב חברתי גרוע שתואר על ידי דנה כך:

"לא מקובלת. לא מתייחסים אלי. לא מזמינים אותי למקומות"..

"יושבת לבד בהפסקות בכיתה.. לא יורדת למטה איפה שכולם ולא מתחברת."

"כולן רבות איתי כל הזמן. נמאס לי. לא בא לי לצאת מהבית. לא רוצה ללכת לביצפר".

"בוכה הרבה. עצובה. מרגישה לא קשורה."

"שקטה בדרך כלל, עד שנכנסים בה. ואז מקללת ומתפוצצת."

"לא יודעת מה ואיך לדבר בחברה."

"עלה הרבה שבנות אומרות לה שהיא צבועה, שקרנית וסכסכנית."

בעיות חברתיות, האמת המרה

מעבר לכך, היא לא משקיעה בלימודים ונכשלת. אין תחומי עניין אז היא כל היום במחשב ובטלוויזיה. ויחד עם כל זה, היא בקשרים לא טובים עם ההורים ומרגישה שהם לא מבינים אותה.

התחלנו לעבוד על המצב החברתי. גם כי היא אמרה שזה הכי חשוב לה, וגם כי היה לי ברור שהנכשלים שלה בלימודים קשורים גם הם למצב החברתי שלה. קשה לילד להצליח בבית ספר, להתרכז וללמוד, כאשר בשדה הכי חשוב שלו – השדה החברתי – הוא נכשל. אחד הדברים החשובים באימון הוא ההבנה שדברים מתחילים בך. שמי שאתה קובע את המציאות שלך ודברים לא סתם קורים לך. לא סתם כולן רבות איתה כל הזמן. ולא סתם כולן אומרות את אותן דברים.

התחלנו בלעבוד על זיהוי התנהגויות לא אהובות. כאלו שילדים לא אוהבים. פרטנו לפרטים כל התנהגות ואיך היא גורמת לצד השני להרגיש. אלימות, קמצנות, מלשנות, שחצנות, הסגרת סודות ודברים אישיים של האחר, סכסכנות, שקרנות, צביעות, התבודדות.

"איך את חושבת שרואים אותך היום?" שאלתי.

"שקטה. יושבת בצד.  צבועה, שקרנית, סכסכנית. מלכלכת ומרכלת מאחורי הגב."

"ואת באמת מתנהגת ככה? משקרת? מסכסכת? מלכלכת מאחורי הגב? "

"כן.."

בעיות חברתיות. המון בעיות חברתיות

אם אסכסך, יהיו לי חברות

"למה את מתנהגת ככה? מה את מנסה להשיג בהתנהגות הזו?"  חשבתי שהיא לא תענה או תגיד שהיא לא יודעת את התשובה. אבל היא הסתכלה לי ישר בעיניים ואמרה:

"חשבתי שככה אני צריכה להתנהג כדי שיאהבו אותי. שיהיו לי חברות. אני משקרת ואומרת שלא עשיתי משהו למרות שעשיתי, כדי שיהיו לי חברות וכדי שלא יריבו איתי. אני מסכסכת בין שתי חברות, כדי שהיא תריב איתה ואז תתקרב אלי יותר…"

הסתכלנו על הדפוס –

אני רוצה שיקבלו אותי, שיהיו לי חברות, שיאהבו אותי ושלא יריבו איתי.

משתמשת באסטרטגיה הקבועה של ייצור בעיה חברתית: מסכסכת בין שתיים כדי שאחת תרצה להיות איתי.

משקרת, מלכלכת, מרכלת. עושה הכל כדי שידברו איתי.

יוצאת לא טוב.

התנהגות פוגעת ומרחיקה. גורמת לחברות סביבך לא להאמין לך, ולראות אותך כשקרנית, סכסכנית וצבועה.

רבים איתך הרבה. נפגעים ממך, כועסים עלייך ורוצים לנתק קשר.

לבד. לא מזמינים אותך.

מקבלת תוצאה הפוכה ממה שרצית.

במהלך התהליך ולאחר שלב המודעות, עבדנו קודם כל על שינוי התפיסה הקוגניטיבית והאמונה המוטעית – ש"ככה יאהבו אותי ויהיו לי חברות" והחלפנו אותה בהתנהגות אחרת. דיברנו על איך נראית מישהי שכיף להיות לידה, על איך נראית חברה טובה. הבנו יחד מי היא רוצה להיות ומה יש לה להציע. במקביל עבדנו על הביטחון העצמי שלה, ועל שינוי המחשבה לחיובית ואופטימית יותר.

למידה ושינוי התנהגותי

בבד בד תרגלנו גם שינוי התנהגותי. דנה התאמנה על הימנעות מללכלך, לרכל, לשקר, לספר סודות ולסכסך. היא קיבלה כלים שיעזרו לה לשמור על קור רוח ובכך להתעצבן, לצעוק ולריב פחות.  אך השינוי האמיתי והחיובי ביותר קרה מתוך למידת ההתנהגויות החברתיות הנורמטיביות: ירידה למטה בהפסקות והתרועעות עם הילדים האחרים, אימון על להיות שמחה, מתעניינת, מדברת, ומשתפת.

התהליך שלה היה יחסית קצר ומרגש. היה ברור שהליווי והעידוד שבמפגשים נותן לה המון. הביטחון העצמי שלה עלה. המצב החברתי השתפר מאד. היא התחילה לרדת למטה בהפסקות, דיברה והשתתפה בשיחות. היא הצליחה להיגמל מהשקרים, הלכלוך והרכלנות. לא התערבה אם חברות סביבה רבו. יחד עם שיפור המצב החברתי, השתפרו גם הציונים שלה בלימודים. עכשיו כשהרגישה טוב יותר, הצליחה להקשיב יותר בכיתה ועשתה שיעורי בית.

השינוי שקורה עם החלפת ההתנהגות הוא מהיר, בעיקר בקרב ילדים. יחד עם החלפת ההתנהגויות המפריעות, מתקבלות תגובות חיוביות מידיות. אך העבודה הקשה באמת היא להימנע מלחזור לדפוסים הקודמים. עכשיו כשהיו לדנה כלים, זה היה בידיים שלה להמשיך לתרגל אותם עד שיהיו לטבע שני, להצלחה מלאה.

 

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s